Bir Gelir Kaynağı Olarak Dilek Havuzları

Dünyanın birçok ülkesinde çok ünlü dilek havuzları mevcut ve her gün binlerce turist bu havuzlara bozuk para atarak dilek diliyor. Çoğumuz içinde bozuk para olan bir havuz gördüğümüzde dayanamıyoruz, hemen dileklerimizi hazırlayıp bozuk paralarımızı bir umutla suya bırakıyoruz. Peki hiç düşündünüz mü bu paralara ne oluyor?

Farklı ülkelerin farklı şekillerde paraları değerlendirme yöntemleri var. Tabi en büyük çoğunluk bu havuzları bir gelir kapısı olarak değerlendiriyor. Kimisi bu paraları toplayıp bağış gerçekleştiriyor. Dilek havuzlarını yıllık olarak kiralayan kurumlar bile mevcut.

Las Vegas – Bellagio otelinin önündeki gölden yılda 12.000 Dolar para çıkarılıyor.

Mall of America alışveriş merkezindeki süs havuzları ayda 2.000 Dolar kazandırıyor. Kazanılan para yardım kuruluşlarına ve kâr amacı gütmeyen kurumlara bağışlanıyormuş.

Kanada Parlementosu önünde yer alan Centennial Flame Havuzundan yılda 6.000 Dolar para kazanılıyor.

Hepimizin bildiği gibi bu çeşmelerin en ünlüsü Roma’daki Trevi çeşmesi.  Günlük hasılat 3.200 dolara yakın para günlük olarak çıkarılıyor. Caritas isimli katolik bir yardım kuruluşu bu paraları alıp yardıma ihtiyacı olan kişilere dağıtıyormuş. Ancak yakın bir zamanda alınan karar ile 1 Nisan 2018 itibari ile belediyenin borçlarını ödemek için paraları almasına karar verilmiş.

11 Eylül saldırısı sonrasında anı olarak yapılan 11 Eylül Hatıra Çeşmesine para atılmaması gerekmesine rağmen 2014 yılında içinden 2.375 Dolar para çıkmış.

Disney World’deki süs havuzlarında ortalama 18.000 Dolar para elde ediliyormuş. Elde edilen paralar kimsesiz çocuklara gidiyormuş.

 

Türkiye’de ise en büyük örnek Yerebatan Sarnıcı. Buradan ne kadar kazanıldığı ile ilgili bilgi mevcut değil. Ancak 2000 yılında müze müdürü eski yönetimin kendilerine hiç para devretmediğini belirterek, ‘‘Her şeyi baştan ayağa elden geçirdik. Sonra da para basmaya başladık’’ demiş.

Konya Mevlana Müzesi bahçesindeki dilek havuzundan toplanan para ise her akşam 3 bekçi tarafından toplanıp, sayılıp, makbuz karşılığı Konya ve Mülhakatı Eski Eserleri Sevenler Derneği’ne aktarılıyormuş. Giderlerin büyük bir kısmı bu gelir ile karşılanıyormuş.

Son bir not: Bu kadar dilek havuzlarından bahsedilmişken İtalyan Roberto Cercelletta’dan bahsetmemek olmaz. Bu abimiz 1968 ve 2002 yılları arasında -tam 34 yıl boyunca- sabahın karanlık saatlerinde kılıç şeklindeki bir magnet yardımı ile dilek havuzlarından ayda ortalama 12.000 dolara yakın para toplamış.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir