Bir Tatlı Huzur Almaya Geldik Danimarka’dan: Hygge

Selam, bu ne soğuk ya? Girişi mevsimin popüler cümlesiyle yapmak istedim 😊 Hava son zamanlarda gerçekten çok soğudu. Bir de üstüne çoğumuz evinden daha hava aydınlanmadan çıkıp hava karardıktan sonra evine dönüyor. Gün yüzü(!) göremememiz, soğuk hava, bu mevsimlerde yoğunlaşan işler gibi birçok etken yüzünden maalesef bunalımlardayız. E haliyle de hepimiz bir huzur ve dinginlik arayışına giriyoruz. Sizin de olmuyor mu arada “Şimdi evde battaniyenin altında keyif yapmak vardı!” gibisinden serzenişleriniz?

İşte böyle zamanlarda -sanıyorum ki bizim gibi sızlanan- Danimarkalılar mutluluğun formülünü bulmuş, adına da Hygge demiş.  Adamların sürekli kar kış karanlıkta yaşadığını düşünürsek, bu felsefeyi onlar bulmasın da kim bulsun?

Peki nedir bu Hygge? Kısaca özetlemek gerekirse; “sıcak ve samimi ortamlar yaratma sanatı” da diyebiliriz. Şöyle bir ortam hayal edin; en sevdiğiniz insanlar yanınızda, loş bir ortam var, sıcacık battaniyelerin altına girmişsiniz, elinizde sıcak şarabınız ya da kahveniz arkada dingin bir müzik, evi mis gibi kurabiye kek kokuları sarmış, eskilerden konu açılmış, nostaljinin dibine vurmuşsunuz. Hayali bile mutlu etmiyor mu insanı?

Ancak sadece evi mumlarla doldurmak, battaniyenin altında sıcak çikolata içmektir demek haksızlık olur.  Aslında Hygge yaşamda sadeliğin önemini vurgulayan bir felsefe, karmaşadan uzak bir yaşam tarzı. Yani tam da hepimizin ihtiyacı olan şey.

Telefonlarımızı elimizden bırakıp bizi gerçekten mutlu eden şeyleri düşünürsek biz de kendi Hygge’mızı bulabiliriz. Pahalı kıyafetlerde,  kalburüstü mekanlarda, yeni arabalarda ya da evlerde bulamayacağımız bir mutluluktan bahsediyorum. Hani şu tüm günü kurtaran ufacık anlar vardır ya… Bir düşünün bakalım, sizi sıcak bir battaniye gibi sarıp sarmalayan küçük mutluluklar neler? Kimbilir belki de aradığımız şey, mutluluk sıralamasında zirveye oynayan Danimarkalıların Hygge felsefesinde gizlidir.

 

PS: Hygge felsefesinde kedilerden söz etmeyen Danimarkalılara da aşk olsun. Kedilerin de mutlulukla bir ilgisi var bence 😊

 

You may also like...

1 Response

  1. Ebru dedi ki:

    Merhabalar 🤗💙 #HYGGE hakkındaki bilgilendirici ve faydalı yazınız için teşekkür ederim. 🙏 İzniniz olursa ben de #HYGGE konulu yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum. 💐 Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle 💚 https://www.tarz2.com/danimarkalilar-Icin-mutlulugun-formulu-hygge

    Sevgiler 😍

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir